sobota, 3 sierpnia 2013

Konkurs +"Wschody do nieba" - Piotr Kołodziejczak
"Byliśmy młodzi i wydawało nam się ,że złapaliśmy Pana Boga za nogi. To właśnie my czuliśmy się tymi wybrańcami ,stąpającymi po schodach do nieba. Każdy poranek witał nas nowym ,niezwykłym ,niepowtarzalnym wschodem słońca. Bo młodość to codzienne rozkwitanie ,w(schody)...do nieba. Gdy okazuje się ,że kolejny dzień jest podobny do poprzedniego ,to znaczy ,iż już jesteśmy dorośli ,spadamy ze schodów ,a słońca wschodzą dla naszych dzieci. Kolej rzeczy."

Przenieśmy się dzisiaj do lat siedemdziesiątych.
Czasów kartek ,peweksów ,wina marki "Wino" oraz płyt winylowych cudownie trzeszczących w uszach. W porównaniu z 2013 rokiem ,kiedy możemy kupić w sklepie produkty z wszystkich kontynentów to epoka gierka wypada dosyć marnie ,prawda?
Otóż nie całkiem...

Czterdzieści lat temu wszystko wyglądało inaczej ,ale niekoniecznie słabiej. Ludzie doceniali bardziej swoje towarzystwo ,a nie rzeczy materialne. Z nutką zazdrości patrzono na rodzinę milicjanta czy marynarza ,ponieważ tylko oni mogli pozwolić sobie na luksusy.

Jak było z młodzieżą?
O dziwo ,tak samo jak teraz. Byli tacy ,którym zależało na nauce ,imprezach czy dziewczynach. Wiadomo ,że natknąć się można było na masę typowych przeciętniaków. 
"Wschody do nieba" pokazują ,że bez względu na czasy młodzi ludzie interesują się tym samym co teraz. Może wtedy nie było Vansów ,Conversów czy Iphonów ,ale bez nich też można było być szczęśliwym. Dobrą zabawę zapewniała butelka coli i gitara przy ognisku. Reszta nie miała większego znaczenia.

Najbardziej interesowały mnie fragmenty z życia Majora. Ten wrażliwy chłopak bardzo wyróżniał się z pośród tłumu swoich znajomych. Poeta ,śpiewak ,gentleman... Nic dziwnego ,że zamiast dziewczyn w swoim wieku upodobał sobie starszą i bardziej doświadczoną życiowo Agnieszkę. Hmmm.Tylko muszę jeszcze Wam zdradzić ,że nie byłoby w tym nic dziwnego ,ale wspomniana pani jest jego nauczycielką matematyki.

Jak potoczą się losy tej dwójki?
Czy Major da radę sprostać oczekiwaniom otaczającego go świata?
Książka jest przepełniona epizodami z życia uczniów ,chodzących do jednej szkoły. Razem z nimi przeżywałam pierwsze miłości ,fascynacje ,wyjazdy na wakacje czy nieudolne imprezowanie. Sceny te okalały szeroko pojęte przemyślenia autora na temat otaczających go miejsc czy zdarzeń z codziennego życia. Nie zawsze pokrywały się one z moimi wyobrażeniami ,ale każdy ma prawo do swojego zdania.

"Wschody do nieba" otworzyły mi oczy na zjawiska dotyczące osób w moim wieku. Depresja z powodu nieodwzajemnionej miłości ,nałóg narkotykowy - to może się przytrafić każdemu. Nie jest to może książka wybitna ,ale poruszająca życiowe problemy młodego pokolenia ,które dopiero uczy się żyć w dorosłym świecie. 


Strony:157

Moja ocena: 3/6


Teraz przechodzę do drugiej sprawy. Chyba wszyscy lubicie konkursy? Dobra ,po co ja się w ogóle pytam? Przecież i tak wszyscy odpowiedzą na to pytanie twierdząco...


Zasady konkursu:
1. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Borgis.
2. Do wygrania są dwa egzemplarze książki: "Kobieta niespodzianka"- Piotra Kołodziejczaka.
3. Konkurs przeprowadzają właścicielki bloga: istnieje-by-czytac.blogspot.com
4. Wygrywają dwie osoby ,które odpowiedzą dobrze na pytanie konkursowe.
5. Konkurs trwa od 3 sierpnia do 25 sierpnia.
6.Wyniki zostaną ogłoszone do 3 dni od jego zakończenia.
7. Zwycięzcy zostaną wyłonieni drogą losowania.
8. Mają tydzień na to ,by odpowiedzieć na mojego maila  i podać swój adres korespondencyjny.

Aby wygrać musisz:
1.Zamieścić informację o konkursie na swojej stronie.
2. Prowadzić bloga lub mieć konto Google.
3. Odpowiedzieć poprawnie na pytanie w komentarzu.
4.Zostawić swojego maila.
5. Trzymać kciuki za swoją wygraną.

Pytanie konkursowe:


Zdjęcie przedstawia klasę maturalną autora powieści "Kobieta niespodzianka". 
Znajdź na nim Autora oraz jego dobrą koleżankę ,która tak jak on jest autorką kilku poczytnych powieści. Podaj jej imię i nazwisko.


Powodzenia!!!

3 komentarze:

 1. Ciekawy konkurs : )

  Pozdrawiam, obserwuje i zapraszam do siebie.
  http://naszksiazkowir.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba nie mogę brać udziału w konkursie, bo nie prowadzę bloga, ale Autor "Kobiety niespodzianki" stoi na dole w muszce, a jego dobra koleżanka to Katarzyna Grochola:)

  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Obserwuję blog jako kwiatusia
  nie mam bloga, zgłaszam się (jeśli mogę),
  odpowiedź: Piotr Kołodziejczak na zdjęciu stoi na samym dole. Jego dobrą koleżanką jest Katarzyna Grochola (drugi rząd od góry, 6 od lewej).
  Pozdrawiam,
  kwiatusia1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń