piątek, 4 stycznia 2013

"Siła marzeń. Tajemnice sukcesu FC Barcelona " - Albert Puig

"Siła marzeń. Tajemnice sukcesu FC Barcelona " - Albert Puig

Oprawa : miękka
Rok wydania: 2012

Liczba stron : 184
"Który chłopiec nie marzył o tym, by zostać drugim Messim, Iniestą, Xavim, Puyolem czy Bojanem? Czy są rodzice, którzy nie pragnęli, by ich dzieci były gwiazdami futbolu? Dla wielu to szczyt marzeń, a piłkarze są wzorem do naśladowania. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że za sukcesami sportowymi kryje się często długa droga pełna wyrzeczeń i rozczarowań, a tak  naprawdę niewielu spełnia marzenia o karierze piłkarskiej.

Albert Puig wykorzystał swoje długoletnie doświadczenie trenera młodzieżowych drużyn piłkarskich, aby prześledzić i opisać kolejne etapy kariery piłkarza – od juniora do zawodowca. W swej książce zebrał wypowiedzi najbardziej wiarygodnych rozmówców, jakich można sobie wyobrazić: wybitnych trenerów, takich jak jak Pep Guardiola, Tito Vilanova i Luis Enrique; piłkarzy światowej klasy – Messiego, Puyola, Iniesty, Xaviego czy Henry’ego; byłych graczy FC Barcelona: – Carlesa Rexacha, Guillermo Amora czy Antonia Ramalletsa, a także wychowawców z La Masii oraz członków rodziny młodego piłkarza u progu wielkiej kariery – Bojana Krkica. Z ich opowieści, wspomnień, anegdot i rad, powstała książka prezentująca drogi do sukcesów FC Barcelona. Aby być mistrzem, nie wystarczy trenować umiejętności technicznych i pracować nad sprawnością fizyczną. Fundamentalne są takie cechy, jak poświęcenie, wytrwałość, odpowiednie podejście do obowiązków, umiejętność działania w zespole. Wszystkiego tego przyszli piłkarze uczą się w czasie współpracy z trenerami, rodziną i wychowawcami. Wygrywanie jest ważne, ale nie ważniejsze niż wychowanie. Chodzi o to, by uczynić z młodego zawodnika nie tylko dobrego piłkarza, ale przede wszystkim dobrego człowieka. Bo FC Barcelona to więcej niż klub."


 Zacznę może od okładki. Jak sami widzicie na załączonym obrazku, że przyciąga oko. Może nie ze względu na zawodników, którzy tam są, ale na barwy - kolory Blaugrany! 
Siła marzeń piękny tytuł, dla książki, która mówi jak wykorzystać swoje marzenia by być kimś ważnym w piłce, w FC Barcelonie. Autor opowiada,co trzeba zrobić by w młodym wieku, że tak ujmę " nie zepsuć" dziecka.
Obecny trener Tito Vilanova, jak i już były trener - Pep Guardiola opowiadają o swoich przeżyciach związanych z wychowywaniem przez szkółkę Barcelony.
Puyol, Xavi czy Henry prezentują ten "piłkarski" punkt widzenia na sprawy trenerskie jak i te bardziej wychowawcze... Na przykład rodzice Bojana Kirkića opowiadają, o tym jak radzili sobie z synem podczas jego dopiero rozwijającej się kariery. Również podkreślali jak ważną rolę w życiu piłkarza odgrywa rodzina i wsparcie. Ta książka można powiedzieć, że uczy ludzi - rodziców najbardziej. Mówi nam co robić w konkretnych przypadkach, jak reagować, bądź nie reagować wcale.
Ostatni rozdział poświęcony jest nauczycielom z La Masíi. Tłumaczą swoje role, wspominają sytuacje z którymi zetknęli się w ośrodku wychowawczym Barcelony i opowiadają o najważniejszych cechach, które początkujący piłkarz powinien posiadać już w młodości.

Książka posiada bardzo przydatne porady dla początkujących piłkarzy. Mi się osobiście podobała. Jak dobrze pamiętam, nie zetknęłam się z żadnymi literówkami. Spodobała mi się forma pisania autora. Wypowiedzi bądź cytaty były brane w zaokrągloną na rogach ramkę. Rzucało się w oczy i zazwyczaj trafiało do serca. Dzięki tej książce można zrozumieć  czym jest naprawdę FC Barcelona. Més que un club
Polecam tą książkę wszystkim, którzy chcieli by poznać zasady jakimi powinien kierować się młody piłkarz. Co jest ważne. Choć najbardziej Siła marzeń przypadnie (oczywiście) do gustu kibicom FC Barcelony.
W środku są zdjęcia obecnych zawodników Barcelony, jak i tych dawnych. Zdjęcia czarno-białe dodają uroku i wydaje się, że to coś innego, rzadko spotykanego. Są nawet dwa zdjęcia szkółki FC Barcelony - tej starej i tej nowo zbudowanej,  która została otwarta w 2011 roku. Dodaje wyobrażenie osobom, które nigdy nie były w Barcelonie i nie miały tego szczęścia by to zobaczyć na własne oczy. 

Moja ocena : 5/6

6 komentarzy:

 1. Jak najdalej od sportu ;) Książka zdecydowanie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem fanką piłki nożnej, więc książka zdecydowanie nie dla mnie, aczkolwiek w swoim otoczeniu mam kilku miłośników, więc na pewno ucieszyliby się z tej pozycji. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam, za piłką nożną, więc książka raczej nie dla mnie, ale z chęcią spróbowałabym czegoś nowego. Chociaż do dalekie marzenie :)
  Obserwuję i liczę na to samo:
  http://matraczyta5.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety sport to kompletnie nie moja bajka. Ale na pewno wielu fanom książka się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka sportowa nie jest koniecznie dla mnie, ale mógłby to być fajny prezent dla chłopaka zainteresowanego piłką nożną (i oczywiście książkami :D).

  OdpowiedzUsuń