środa, 24 lipca 2013

" Sołdat" Nikołaj Nikulin

" Sołdat"  Nikołaj Nikulin' Szlak Leningrad–Berlin w odważnej, pozbawionej autocenzury relacji żołnierza Armii Czerwonej.

Opowieść Nikołaja Nikulina, wcielonego do wojska w 1941, który jako jeden z nielicznych sowieckich żołnierzy przeszedł cały szlak bojowy. Został odznaczony za bohaterstwo, jednak jego wspomnienia odzierają frontowe przeżycia z heroizmu, burząc mit wielkiej wojny ojczyźnianej. Nikulin otwarcie przyznaje się do potwornego strachu, opisuje głód, śmierć i okrucieństwo czerwonoarmistów. Demaskuje głupotę i cynizm dowodzących, a także bezwzględność sowieckiej machiny wojennej.


Publikacja tej relacji możliwa była dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego, jej wcześniejsze upublicznienie groziłoby Autorowi łagrem.

"Pułkownik wie, że atak nie ma sensu, że jedynie padną kolejne trupy. […] Jednak pułkownik wykonuje rozkaz i pędzi ludzi do ataku. Jeśli ma sumienie, sam idzie w bój i ginie. […] Jest im znana tylko jedna taktyka – napierać masą ciał. Ktoś w końcu zabije Niemca.
"
  '" Polowałam" na tą książkę od długiego czasu. Historyczna - czyli moja tematyka, aż krzyczała "weź mnie z pułki". I wzięłam - i wcale tego nie żałuję. Jest to książka dla ludzi którzy lubią historię i chcą znać prawdziwą odsłonę wojny ze strony rosyjskiej.  Można zrozumieć różne działania, zachowania... i dowiedzieć się jakie szkody w psychice tworzy II Wojna Światowa.

Momentami można się pogubić, dlatego że autor wspomina sytuacje z kilku miejsc w różnych odstępach czasowych, ale jak ktoś jest skupiony to dla niego to żadna przeszkoda. 
Czytałam tą książkę, i nie mogłam uwierzyć jak niektórzy ludzie mogą być tak okrutni? Wiadomo, że wojna wymaga poświęceń i to nawet milionowych ofiar, ale to po prostu straszne. Opowieść Nikołaja Nikulina to momentami nawet wstrząsająca historia.  Jednak miłośnicy historii, a w szczególności II Wojny Światowej, będą zachwyceni tą książką. 
Tyle lat trzeba było czekać by dowiedzieć się najprawdziwszej prawdy, jak to wszystko wyglądało w Rosji. 

" Ludzi u nas mnoga" - tylko te słowa Stalina mogą podsumować rosyjskie działanie. Liczba stron :319


Ocena - zdecydowanie 5/6

1 komentarz: