czwartek, 29 listopada 2012

" Iker Casillas. Skromność mistrza" - Enrique Ortego

" Iker Casillas. Skromność mistrza" - Enrique Ortego

Oprawa : miękka
Rok wydania: 2012
Liczba stron : 304


" Tytuł tej książki nierozerwalnie łączy się z jej bohaterem. Nie ma dwóch słów, które lepiej zdefiniowałyby Ikera Casillasa. Skromność, ponieważ jest to najbardziej znacząca zaleta jego osobowości, sposobu bycia i zachowania. A mistrz, ponieważ w wieku 30 lat wygrał wszystko, co może wygrać piłkarz. Zarówno ze swoim klubem, Realem Madryt, jedynym, w którym gra od początku kariery, jak i z reprezentacji Hiszpanii, w której pobił rekord występów, należący do Andoniego Zubizarrety (126). Mistrz świata, mistrz Europy, triumfator Champions League (2), mistrz Hiszpanii (5), zdobywca Pucharu Interkontynentalnego (1), zdobywca Pucharu Króla (1)... To jego najważniejsze tytuły, ale nie jedyne.
Poza tym jest też kapitanem obu drużyn. Kapitanem, jak mówią wszyscy jego koledzy i trenerzy, będącym wzorem pod względem zachowania, zaangażowania i poczucia odpowiedzialności. Jego najbardziej znane zdanie to „nie jestem galaktyczny, jestem z Móstoles” i w ten właśnie sposób chce, by postrzegali go kibice: jako zwykłego i skromnego sportowca, który wszystko co osiągnął zawdzięcza swej pracy, który kupił sobie dom w Navalacruz, wsi jego rodziców, liczącej niespełna pięćset mieszkańców i który w wieku dziewięciu lat poszedł na testy do Realu Madryt i został na zawsze.
Przed Wami jego wyjątkowa historia."


" Iker Casillas. Skromność mistrza" to naprawdę piękna książka. Mająca swój klimat. Opisuje ona świetnie głównego bohatera jakim jest najlepszy bramkarz Hiszpanii i Realu Madryt - Iker Casillas. Autor książki stara się dowieść, że Iker Casillas- niezwykły bramkarz, bohater wielu ludzi- może być zwykłym człowiekiem.
Znajduje się tu cała prawda o nim, o jego życiu. Począwszy od najmłodszych lat - aż do teraz. Skromność, to jedyne słowo które opisuje bramkarza. Nie wywyższa się ponad wszystkich, udziela się w przeróżnych akcjach dla dzieci. Jednym słowem jest po prostu przykładem dla innych. W bardzo młodym wieku osiągnął to czego inni nawet nie zdołali osiągnąć, to dużo mówi o jego determinacji. Książka opowiada o jego początkach, trudach jakie musiał pokonać by być w miejscu gdzie teraz jest. W końcu nie każdy zdobywa podwójne Mistrzostwo Europy i (póki co - pojedyncze)Mistrzostwo Świata. Słuchając jednej piosenki, która idealnie pasowała mi do tej książki, momentami aż się płakałam, z tego jaki Iker jest fantastyczny. Pomaga dzieciom, spełniać marzenia, jeździ wszędzie, gdzie tylko można, by pomagać. Wykorzystuje swoją sławę na cele dobroczynne. Chwali się. Książka posiada opisy ludzi, którzy z nim współpracowali. Z nich można się dowiedzieć jakim jest świetnym człowiekiem, słuchający wszystkich i robiący to co mu się każe(jeśli chodzi o piłkę nożną oczywiście!). Są tu liczne zdjęcia Ikera- tych zza czasów młodości jak i powiedzmy "teraźniejszych". Jest też kilka działów,które pisał sam. W nagłówkach<tych niektórych> jest przylepiona kartka z oryginalnym hiszpańskim tytułem które napisał. Są opisy z Euro - to co on uważał i czuł. Dodał też mały wątek na temat swojej dziewczyny - Sary Carbonero. Broni ją przed "atakami" ze strony innych. Naprawdę książka jest przygotowana super. Cena znowu niecałe 40 zł. ale warto :) Mnie się ona bardzo  podobała. Czcionka wyraźna, zdjęcia świetne. Nie zauważyłam literówek. Okładka? Wolałabym żeby pokazano całego Ikera, a nie tylko lewą część jego twarzy, ale da się przeżyć :)
A dodam, że gratisowo, w książce była zakładka do niej! :)
Książkę czytało się bardzo przyjemnie, choć najlepsze fragmenty to oczywiście te, który mówi sam Iker Casillas. Nie zdradzę cytatów, bo nie byłoby tej frajdy w późniejszym czytaniu :)
To fantastyczna biografia fantastycznego człowieka. Tylko tyle można powiedzieć. 

Ocena książki? 5+
Pozdrawiam! :)

1 komentarz:

  1. Z reguły nie czytuje biografii, ale ta wydaje się ciekawa :D

    www.recenzje-cherry.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń