sobota, 22 grudnia 2012

" Pep Guardiola. Biografia " + " Pep Guardiola oczami innych "

" Pep Guardiola. Biografia " - Juame Collell

Oprawa : miękka 
Rok wydania: 2012
Liczba stron : 208Bramy przy placu w Santpedor, gdzie urodził się Pep Guardiola, zachowały ślady po mocnych uderzeniach piłką tego małego, chudego i niespokojnego chłopca, który każdego roku prosił Trzech Króli o piłkę.
Od trzeciego roku życia futbol jest ekskluzywną grą, która wypełnia mu soboty i wakacje, spędzane na pustych ulicach, ale w szkole Pep jest pilnym i dobrym uczniem. Zawsze otacza się ludźmi starszymi od siebie i chłonie wszystko niczym swoisty inkubator wiedzy. Kiedy zostawia swoje miasteczko, by wstąpić w szeregi La Masii, odczuwa tęsknotę, ale szybko popycha świat rękami i nogami. Mając dziewiętnaście lat wybiega na murawę Camp Nou i zaczyna karierę piłkarza, którą zakończy po drugiej stronie Atlantyku.
Środkowy pomocnik zawsze pełni rolę bezdyskusyjnego mózgu, który na polu gry kreśli poszczególne akcje. Uparty i bystry, zręczny i samodzielny, obsesyjny perfekcjonista. Postanawia, że zostanie trenerem i cały świat mówi o „Erze Guardioli”, kiedy prowadzi swój ukochany klub do serii zwycięstw niespotykanej w historii piłki nożnej. Zdobywa nie tylko kolejne trofea, ale przede wszystkim serca fanów; jego Barca urzeka stylem, charakterem i zaangażowaniem.
Zna i podziwia Martí i Pola i Lluísa Llacha, ale to przyjaźń z Davidem Trzebą jest absolutna. Nie czuje się symbolem niczego i nie ogłuszają go brawa, ponieważ wie, że dzisiejsze pochwały jutro mogą zamienić się w policzek. Przed Wami historia niezwykłego człowieka, który poświęcił wszystko, aby wszystko wygrać.

" Pep Guardiola oczami innych " - Pons Jordi


Kategoria : Sport, biografie Oprawa : miękka
Rok wydania: 2012
Liczba stron : 294
Wydawnictwo : Sine Qua NonKolejna książka o Pepie Guarduoli? Tak, ale ta jest inna. Nie opowiada o nim żaden dziennikarz, nie snuje swojej historii sam Pep. Tym razem oddaje głos innym – tym, którzy patrzą na niego z boku i dlatego postrzegają go w sposób prosty i prawdziwy, bez żadnego filtru. Rodzice i rodzeństwo, jego koledzy i nauczyciele ze szkoły, przyjaciele i wrogowie z boiska, od Guillermo Amora i Andoniego Zubizarrety po Fernando Hierro, jego wielkiego rywala z Realu Madryt. Jego trenerzy, czasem o przeciwstawnych poglądach, od Johana Cruyffa po Louisa van Gaala i Fabio Capello, agenci piłkarscy, szefowie klubu, w tym były prezydent Joan Laporta. Ten sam, który, kiedy zaproponował Pepowi prowadzenie pierwszej drużyny Barcelony, otrzymał dosadną odpowiedź: „Nie będziesz miał jaj, żeby to zrobić”. Dosłownie. Bez owijania w bawełnę.
Zacznę od wyjaśnienia, dlaczego te książki recenzuję jednocześnie.
Otóż, tych książek nie da się czytać osobno. Jedna jest dopełnieniem drugim. Nie ważne od której się zacznie. Można zacząć od Oczami innych - gdzie wszyscy bliscy/znajomi wypowiadają się o nim a skończyć na Biografii - gdzie wszystkie wypowiedziane przez wyżej wymienione osoby cechy są zebrane w jedną całość. Albo można zacząć od Biografii gdzie są cechy, a w Oczami innych jest ich potwierdzenie.
Ja osobiście zaczęłam od Biografii. Chciałam znać wszystko od początku. Myślę, że to było trafne, ale jak mówiłam, nie ma znaczenia od której książki się zacznie.
Biografia jest ciekawsza. " Pep Guardiola oczami innych" momentami przynudza.  Za dużo jest osób, które się o nim wypowiada, ale dobrnęłam do końca :)
Najciekawsze są wypowiedzi ze strony rodziny. Pokazują, że faktycznie człowiek taki jak Pep Guardiola i Sala  istnieje i nie jest to osoba abstrakcyjna.
Obie książki potwierdzają to, że Josep był świetnym piłkarzem, który może nie walił na kolana dyspozycjami fizycznymi, ale tym co robił głową. Myślał nad każdym ruchem. Jako trener był niezastąpiony. Oddawał się futbolowi całkowicie, nie mając znaczenia czy był piłkarzem czy trenerem.
Jak widać było na meczach, Pep jest z reguły bardzo grzeczny i odnosi się do wszystkich w ogromnym szacunkiem. Najważniejsza jest dla niego rodzina i jak wszyscy mówią był pracusiem, jak cała jego rodzina. Wszyscy członkowie jego rodziny mówią na niego Josep, żeby nie mylić go z mężem jego średniej siostry.
Podziwiam tego człowieka za to kim jest i jakimi wartościami się w życiu kieruje. 
Najlepsza jego zaleta, to to, że nigdy się nie poddaje. W sytuacji, gdzie został ukarany za domniemany doping do końca starał się udowodnić, że nic nie brał. I udało mu się!
Pep, dziękuję ci za wszystko co dla mnie zrobiłeś - taki cytat widnieje na Biografii Pepa Guardioli. Są to słowa wypowiedziane przez Messiego. Potwierdza to, jak wielkim człowiekiem jest Pep.
Guardiola widzi w futbolu to czego inni nie dostrzegają. Następnie potrafi wszystko wytłumaczyć, jak nikt inny. U Guardioli każdy ruch jest wytłumaczony i zrozumiały - Gerard Pique.
Te słowa świadczą o tym, że Pep żyje futbolem. Stara się wszystkim wytłumaczyć w najłatwiejszy sposób to co ma na myśli.  A to oznacza, ze ma ogromną wiedzę na ten temat i faktycznie futbol to jego życie.
Trzeba też dodać, że Pep zawsze słuchał. Nigdy nie przeszkadzał. Od najmłodszych tak miał. i W szkole i w szkółce La Masii, skąd pochodzą wychowankowie FC Barcelony.
Jak już mówiłam, podziwiam tego człowieka. 
Ocena Biografi Pepa Guardioli - 5+/6
Ocena Pepa Guardioli oczami innych - 4+/6 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz